Lielākā daļa uzņēmēju zina, ka mūsdienu konkurētspējīgajā biznesa vidē viena no svarīgākajām prioritātēm, ironiski, ir tieši tas – pareizu prioritāšu noteikšana. Ja iet runa par intelektuālā īpašuma aizsardzību, var šķist, ka visefektīvākais veids, kā to aizsargāt ir Latvijas Patentu valdes piedāvātie pakalpojumi. Latvijas Patentu valde ir valsts institūcija, kas atbildīga par intelektuālā īpašumu tiesību pārvaldību Latvijā. Tās galvenie pienākumi ir patentu, preču zīmju un dizainparaugu reģistrācija. Intelektuālais īpašums ir viena no prioritātēm, ko jebkuram uzņēmējam vajadzētu pārzināt, lai izvairītos no konfliktsituācijām, kuras var radīt ne līdz galam izplānota preču zīmes reģistrācija. Jāuzdod jautājums – ja visi uzņēmēji nodarbosies ar preču zīmju izpēti, vai atliks laiks citām, bieži vien svarīgākām prioritātēm?
Patentu valdes darbības principi
Kā daudzas valsts institūcijām, patentu valde savā būtībā nav intelektuālā īpašuma eksperts vai tiesību pārstāvis, bet gan konkrētu pakalpojumu sniedzoša iestāde. Ar to arī šīs institūcijas pilnvaras beidzas. Uzņēmēji, kas vēlas sava uzņēmuma labā visu darīt paši, mēdz izvēlēties patentu valdes pakalpojumus, iepriekš neizskatot alternatīvas. Tādejādi, doma par to, ka preču zīme vai jebkurš cits intelektuālais īpašums tiek piereģistrēts un atstāts “savā nodabā” var šķist pašsaprotama. Lai vai cik apsveicami būtu tas, ka jauni uzņēmēji izvēlas visu darīt “paši savām rokām” , jāatceras, ka, uzņēmumam augot, aug arī pienākumi, ne tikai panākumi.
Visu varošs uzņēmējs
Iedomāsimies jaunu uzņēmēju, kas visu izlēmis darīt pats. Negulētas naktis, tulznas uz pirkstiem no datora klaviatūras un uzdizainēts logo. Intelektuālais īpašums ir rokā! Tālāk vajadzētu papētīt esošās preču zīmes un izvēlēties sava dizainparauga darbības sfēru, jeb teritoriju, kurā jaunā preču zīme tiks aizsargāta. Pēc veiksmīgas izpētes un vēl pāris negulētām naktīm, patentu valde pieņem reģistrācijas pieteikumu. Pēc tam, kad intelektuālais īpašums ir reģistrēts un spēkā stājusies intelektuālā īpašuma aizsardzība var papliķēt sev pa plecu. Var! Bet ar ko daudzi uzņēmēji saskaras ilgtermiņā? Ņemot vērā, ka patentu valde nenodarbojas ar uzņēmēja tiesību izpildi, bieži vien uzņēmēji saņem pretenzijas par preču zīmes “piesavināšanos” pat tad, ja tā ir tikai nedaudz līdzīga. Visnepatīkamākais ir tas, ka šādas situācijas mēdz bieži gadīties tad, kad uzņēmums ir audzis un kļuvis atpazīstams. Un tagad pienākumu jau ir par daudz lai visu izdarītu “paša rokām”.
Uznēmējs ar uzticamiem partneriem
Viennozīmīgi, patentu valde ir iestāde, kas kvalitatīvi pilda savus pienākumus. Vienīgās nebūšanas rodas tādēļ, ka šie pienākumi ir visai ierobežoti. Ja uzņēmējam pašam ir jāveic izpēte un jāpārstāv savas tiesības tad intelektuālā īpašuma aizsardzība var pārvērsties par galvassāpes radošu procesu. Alternatīva ir uzņēmējs, kas šos pienākumus atvēl uzticamam partnerim. Veiksmīga uzņēmējdarbība rada konkurenci un mūsu otrais uzņēmējs to apzinās. Izvirzot mērķus un skatoties uz iespējamo biznesa attīstību ilgtermiņā ir skaidrs, ka jāizvairās no situācijām, kas var atgriezties un “iekost” visnepiemērotākajā brīdī.
Uzticami partneri= mazāk rūpes
Patentpilnvarotie kā Metida ne tikai nodrošina iepriekš reģistrētu preču zīmju izpēti, sastāda akurātus preču un servisu sarakstus un palīdz iegūt MVU finansējumu. Metida nodrošina arī uzņēmēja tiesību aizsardzību un pārstāv tos jebkurās iespējamās konfliktsituācijas. Ar 30 gadu pieredzi strīdēties ir grūti! Metida savu vērtību dēļ ir iekļuvusi TOP 3 intelektuālā īpašuma aizsardzības ekspertu sarakstā Eiropā. Papildus, Metida piedāvā personīgus preču zīmju ekspertus katram uzņēmējam. Izvēle starp patentu valdes pakalpojumiem vai intelektuālā īpašuma aizsardzības ekspertiem ir katra uzņēmēja rokās. Bet, ja jāskatās ilgtermiņā, kura izvēle šķiet pašsaprotama.