Preču zīmes
Preču zīmes
Dizains
Dizains
Patenti
Patenti
Juridiskie pakalpojumi
PAKALPOJUMI
Preču zīmes
Preču zīmes
Dizains
Dizains
Patenti
Patenti
Juridiskie pakalpojumi
PAKALPOJUMI
Juridiskās konsultācijas
Juridiskās konsultācijas
Līgumi
Līgumi
Strīdi par preču zīmem un dizainparaugiem
Strīdi par preču zīmem un dizainparaugiem
ATPAKAĻ
precu-zimes-registresanas-process
2022 04 05
Preču zīmes reģistrācijas process: kā tas darbojas?

Dažādas preču zīmes un zīmoli ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa, kas bieži ietekmē ikdienas izvēles, iegādājoties preces vai noteiktus pakalpojumus. Nereti arī nākas redzēt, ka īpaši populāras preču zīmes tiek viltotas. Ikviens, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbību, ir izveidojis savu preču zīmi, jo tas ir veids, kā klienti spēj atpazīt un atšķirt Jūs no citiem konkurentiem. Lai spētu aizsargāt un attīstīt savu preču zīmi, tā ir jāreģistrē, citādi nav juridisku instrumentu, ar kuru palīdzību aizstāvēt savu īpašumu, ja kāds to tīšām vai netīšām atveido.

 

Kas ir preču zīme?

 

Preču zīme ir simbols, logotips, attēls vai kāds unikāls nosaukums, ko īpašnieks lieto, lai izceltu savu preci vai pakalpojumu uz citu preču vai pakalpojumu fona. Tā kalpo kā mārketinga instruments, ar kuru persona veicina savu preču vai pakalpojumu atpazīstamību.

 

Pēc preču zīmes reģistrācijas īpašnieks var liegt tirgū izmantot noteikto preču zīmi, lai nerastos nekādi pārpratumi. Preču zīmi izmanto ne tikai, lai apzīmētu atsevišķas preces vai pakalpojumus, bet arī to noteiktus veidus. Piemēram, vairāku daudznacionālu uzņēmumu nosaukumi ir viegli atpazīstami, un tos izmanto, lai veicinātu dažādu preču un pakalpojumu pārdošanu.

 

Kur reģistrē preču zīmes?

 

Katrā valstī ir iestāde, kura ir atbildīga par interektuālā īpašuma objektu, tai skaitā, preču zīmju reģistrāciju un reģistru uzturēšanu. Latvijā preču zīmes reģistrācija notiek Patentu valdē. Vispirms būtu ieteicams pārliecināties, ka preču zīme nesakrīt jau ar kādu esošu preču zīmi. Jāveic pārbaude datu bāzēs, vai šāda preču zīme jau nav reģistrēta.

 

Kopumā pastāv trīs preču zīmju reģistrācijas sistēmas – nacionālā, reģionālā un starptautiskā. Katram ir atšķirīgi noteikumi. Nacionālā reģistrācija ir spēkā tikai noteiktā valstī, piemēram, Latvijā. Reģionālās preču zīmju reģistrācijas tiesības attiecas uz konkrēta reģiona valstīm. Piemēram, Eiropas Savienības preču zīme būs derīga visās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Starptautiskā reģistrācija sniedz iespēju reģistrēt preču zīmi vairākās valstīs centralizēti. To var izdarīt vienā pieteikumā. Tiek nodrošināta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas izstrādātā Madrides sistēma.

 

Nepastāv preču zīmes aizsardzība visā pasaulē, neviena reģistrācija to nespēj nodrošināt, taču, reģistrējot to konkrētos reģionos un valstīs, var veicināt tās pietiekami plašu aizsardzību. Lai spētu izvēlēties vispiemērotāko reģistrācijas sistēmu ir nepieciešams izvērtēt tirgu, kurā prece vai pakalpojums sasniedz savu patērētāju, kā arī to, cik lielā teritorijā ir plānots attīstīt savu biznesu nākotnē. Vislabāk to uzticēt profesionālām patentpilnvarniekam, kas varēs sniegt labu padomu un izvēlēties piemērotāko preču zīmes reģistrācijas stratēģiju.

 

Kā aizpildīt preču zīmes pieteikumu?

 

Vienā pieteikumā drīkst pieprasīt vienas preču zīmes reģistrāciju, ja ir vajadzība aizsargāt preču zīmes variantus (grafiskos izpildījumus), tad tos piesaka katru atsevišķi. Pieteikuma rakstīšana un iesniegšana notiek latviešu valodā, svešvalodās iesniedz tikai tad, ja tiek pievienots tulkojums latviešu valodā.

 

Tālāk seko preču zīmes reģistrācijas process un publicēšana. Tiklīdz preču zīme tiks reģistrēta, par to varēs izlasīt Patentu valdes oficiālajā izdevumā un tās īpašniekam tiks izsniegta reģistrācijas apliecība.

 

Reģistrācijas iesnieguma izskatīšana ilgst no 2 – 3 mēnešiem, ja pieteikums atbilst ātrās izskatīšanas iespējām, tad to veic 15 darba dienu laikā. Protams, procesu var paātrināt pat, ja pieteikums neatbilst ātrajai izskatīšanai, tikai par papildu samaksu. Pats preču zīmes reģistrācijas process noslēdzas trešajā mēnesī pēc preču zīmes reģistrācijas, tikai tad, ja nav iesniegti nekādi iebildumi.

 

Preču zīmes reģistrācijas cena

 

Maksa par pieteikumu ir jāveic viena mēneša laikā no pieteikuma iesniegšanas datuma. Ja pieteikumā tiek aptverta vairāk nekā viena preču vai pakalpojumu klase, tad par katru no tām maksā papildmaksu. Ja samaksa tiek veikta vēlāk par noteikto termiņu, tad pieteikuma datumu pārceļ uz veiktā maksājuma datumu.

 

Reģistrācijas maksu veic tikai tad, kad preču zīme tiek atzīta par reģistrējamu. Ja gadās, ka preču zīmes reģistrācija tiek atteikta, tad pieteikuma maksu neatmaksā. Preču zīme tiek reģistrēta uz 10 gadiem, taču to var atjaunot katrus 10 gadus, pagarinot to atkārtoti, uz tādu pašu laika periodu.

 

Ja vēlaties zināt, vai Jūsu preču zīme ir reģistrējamā, kā arī  kāda zīme sreģistrācijas stratēģija būtu visizdevīgākā tieši Jūsu uzņēmumam, veikt preču zīmes reģistrāciju, tad sazinieties ar Metida un nosūtiet pieprasījumu, lai Jūsu intelektuālais īpašums būtu drošībā.

Dalīties

Mūsu vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu šo vietni, piedāvātu labākus un pielāgotus pakalpojumus. Ja piekrītat, nospiediet “Pieņemt”. Ja nepiekrītat, mēs neievietosim jūsu ierīcē sīkfailus. Tomēr atsevišķas vietnes funkcijas var nedarboties pareizi vai var nedarboties vispār. Lūdzu, skatiet mūsu Privātuma politiku, lai iegūtu plašāku informāciju par personas datu apstrādi, sīkfailiem, to apkopotajiem datiem un jūsu tiesībām.